Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Mentaurov

Historie

Původně ves, o níž první zmínky pocházejí z roku 1407, ale již na konci 15. století ves zanikla. V roce 1878 zde byla postavena vila s vyhlídkovou věží, která později sloužila jako výletní restaurace. Dnes je vila soukromým majetkem.

Současnost

Dnes osada slouží jako rekreační středisko, hlavně skautům, kteří zde mají základnu s ubytovnou. Při levé straně silnice (od Litoměřic) stojí chatový tábor – dnes Rekreační areál Knesplíkov. Je to unikátní prostor pro pořádání společenských a kulturních akcí, setkání, srazů, škol v přírodě apod. Osadou prochází několik turistických cest a lokalita je hojně navštěvována turisty a cykloturisty.

Okolí

Na sever od osady se nachází ves Lbín. Nedaleko odtud je vrch s teplomilnou květenou, Holý vrch a rozhledna Varhošť. Nedaleko údolím protéká Pokratický potok s několika bývalými mlýny, dnes využívanými jen k rekreačním účelům. Jižně od osady při silnici je jedinečný panoramatický výhled na okresní město Litoměřice a dolní Polabí s horou Říp, Radobýlem a Mostnou horou. Po levé straně se táhnou Bílé stráně a v dáli vyniká vrch s hradem Hazmburk.

Skip to content