Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Tlučeň

Současnost

Pohled na obec TlučeňTlučeň (místní část Hlinné) je zemědělská a ovocnářská obec 5 km sz. od Litoměřic v údolí Tlučeňského potoka pod severními svahy Plešivce. Nejstarší zmínky o obci Tlučeň sahají až k roku 1057.

Domy v obci jsou většinou zděné, pozdně empírové z poloviny 19. století se zubořezem v omítce. Tlučeňské údolí je horská kotlina podél stejnojmenného potoka s Plešivcem a Trabicí po levé straně a Krkavčí skalou v masivu Varhoště po pravé straně. V Sebuzíně údolí spadá příkře k Labi a tvoří část hranice mezi Milešovským a Verneřickým středohořím. Údolím vede silnice spojující Litoměřice se Sebuzínem a dále Ústím nad Labem.

Historie

Nejstarší zmínky o obci Tlučeň sahají až k roku 1170. Tlučeň byla po většinu své historie součástí litoměřického panství a v roce 1543, kdy spolu se Sebuzínem, Čeřeništěm, Kundraticemi a Pokraticemi rozšířila litoměřické městské panství, pomohla Litoměřicím k obsazení sedmé příčky v žebříčku nejbohatších měst v zemi.

Při tažení saských vojsk do Čech v roce 1631 byla Tlučeň spolu se Sebuzínem, Pokraticemi a dalšími obcemi vypálena.

V roce 1980 byla Tlučeň spolu s dalšími okolními obcemi zahrnuta do správního obvodu města Litoměřice a v roce 1991, kdy obět probíhala dezintegrace, byla Tlučeň připojena k obci Hlinná.

  Tlutzen dopisnice z

Tlutzen ppelt  cca

Skip to content